به علت جا به جایی انبار مرکزی تا اطلاع ثانوی سفارش آنلاین غیر فعال می باشد (۰۹۱۰۹۸۰۳۹۶۸)

چنانچه در زمان پرداخت سفارش درون درگاه بانکی به مشکل برخوردید لطفا باپشتیبانی فروشگاه تماس حاصل فرمایید. (۰۹۱۰۹۸۰۳۹۶۸)

جستوجو محصولات...
Generic filters
فیلتر براساسنمایانی محصول
exclude-from-catalog
exclude-from-search
featured
rated-1
rated-2
rated-3
rated-4
rated-5
جستوجو محصولات...
Generic filters
فیلتر براساسنمایانی محصول
exclude-from-catalog
exclude-from-search
featured
rated-1
rated-2
rated-3
rated-4
rated-5

انواع کویل در ویپ

sample74
انواع کویل در ویپ
شهریور 29, 1402

دستگاه ویپ شامل چندین قطعه مهم است که یکی از آنها کویل است. کویل قطعه‌ای کوچک در دستگاه است که در طعم‌دهی و میزان حجم بخار و دود تولید شده دستگاه نقش مهمی دارد. این قطعه از قطعات مصرفی دستگاه ویپ بوده و پس از مدتی نیاز به تعویض پیدا می‌کند. برای تعویض کویل ویپ و خرید قطعه جدید، باید آن را متناسب با دستگاه خریداری کرده تا بتوان ویپینگ خوبی را با آن تجربه کرد. کویل در انواع مختلفی موجود است و شامل مدل‌هایی چون عمودی، دوآل، توئیستد و مش می‌باشد. در ادامه به بررسی انواع کویل ویپ پرداخته و با مشخصات هر کدام آشنا خواهیم شد.

کویل ویپ چیست؟

کویل قطعه‌ای حیاتی و مهم در ویپ است که وظیفه گرم کردن مایع ویپ و تبخیر آن را بر عهده دارد. این قطعه در طعم‌دهی نیز نقش زیادی دارد. برای همین است که به کویل، قلب ویپ گفته می‌شود. هر یک از کویل‌های موجود در بازار از مقاومت خاصی برخوردار هستند که میزان مقاومت آنها با توجه به تعداد دورهای سیم، اندازه و نوع سیم تنظیم می‌شود. کویل‌های با مقاومت پایین‌تر بخارهای گرم‌تر و انبوه‌تری را تولید می‌کنند. از سوی دیگر کویل‌های با مقاومت بالاتر سبب ایجاد بخارهای خنک‌تر و کمتر می‌شوند.

کویل از یک پوشش بیرونی از جنس فلز ساخته می‌شود که در داخل آن یک یا چند سیم پیچ و پنبه نسوز قرار می‌گیرد. این پنبه یا در اصطلاح کوتون کویل، به صورت چند لایه دور سیم پیچ پیچیده می‌شود. در رابطه با اهمیت اندازه سیم کویل و نوع آن باید به این موضوع اشاره کنیم که این سیم‌ها به خاطر طعم‌دهی، تولید دود و نحوه ساخت از اهمیت زیادی برخوردار هستند. هر کویلی یک طعم متفاوت را به ویپر ارائه می‌دهد. برای همین با در نظر گرفتن این موضوع میتوان بهترین کویل را برای خود انتخاب کرد.

نقش کویل در دستگاه ویپ

کویل وظیفه گرم کردن مایع ویپ در دستگاه را بر عهده دارد. عملکرد کویل به این صورت است که با فشردن دکمه فایر دستگاه برای کام‌گیری، انرژی از طریق باتری به المنت کویل انتقال داده می‌شود. این انرژی سبب گرم شدن المنت شده و مایع آغشته به پنبه نسوز کویل را به بخار تبدیل می‌کند. عملکرد تمام کویل‌ها به همین شکل است و عملیات پیچیده و متفاوتی ندارند. تنها ممکن است جنس سیم پیچ یا میزان و نوع پنبه به کار رفته در کویل کمی متفاوت باشد که این موضوع تاثیری در نحوه عملکرد آنها ندارد.

سیم پیچ‌های داخل کویل از چه جنسی هستند؟

 

سیم پیچ‌های داخل کویل از چه جنسی هستند؟

 

سیم پیچ‌های موجود در کویل ویپ میتوانند از چند ماده ساخته شوند. این مواد تفاوت‌های زیادی با هم دارند و هر کدام با دستگاه به خصوصی سازگار می‌باشند. از انواع جنس سیم پیچ‌های موجود در کویل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نیکروم (Nichrome): این سیم پیچ‌ها از ترکیب دو فلز مختلف ساخته می‌شوند. سیم پیچ نیکروم ضخامت کمی داشته و خیلی سریع گرم می‌شود. از این رو برای اتومایزرهای ساب اهم گزینه بهتری می‌باشد. کویل‌های از جنس نیکروم نیاز به اعمال تنظیمات خاص ندارند و استفاده از آنها بسیار راحت است.
  • کنتال (Kanthal): کنتال از رایج‌ترین سیم‌های کویل است و در میان ویپرها بسیار محبوب و شناخته شده می‌باشد. دلیل محبوبیت سیم کنتال این است که این سیم پیچ‌ها با دستگاه‌های مختلفی سازگاری دارند و برای استفاده از آنها نیاز به اعمال تنظیمات خاص نمی‌باشد. در رابطه با ساختار سیم پیچ کنتال هم باید اشاره کنیم که این سیم پیچ‌ها از ترکیب سه فلز مختلف ساخته می‌شود.
  • فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل: بسیاری از شرکت‌های برای ساخت سیم پیچ کویل، از فولاد ضد زنگ استفاده می‌نمایند. این سیم پیچ‌ها برای استفاده در حالت دما یا temperature و حالت وات مستقیم یا straight wattage قابل استفاده هستند. کویل‌های ساخته شده از فولاد ضد زنگ عمر زیادی دارند و به خوبی میتوانند شکل ظاهری خود را حفظ نمایند.
  • نیکل (Nickel): از کویل با سیم پیچ نیکل میتوان در حالت temperature استفاده کرد و بر روی حالت وات مستقیم پیشنهاد نمی‌شوند. سیم پیچ این کویل‌ها تنها از آلیاژ نیکل ساخته شده و ضخامت کمی دارد.
  • تیتانیوم (Titanium): این سیم‌ها نازک هستند و کار کردن با آنها بسیار ساده است. سیم پیچ‌های تیتانیوم تنها در حالت ویپینگ temperature قابل استفاده هستند و در حالت وات مستقیم کارایی ندارند.

گِیج سیم پیچ و اهمیت آن در کویل

برای بررسی سیم کویل باید به قطر و ضخامت آن توجه کرد. قطر در کویل به ضخامت فلز اشاره دارد که در اصطلاح با عنوان گِیج سیم شناخته می‌شود. هر چقدر مقدار عدد گیج بیشتر باشد، یعنی سیم نازکتر است. برای مثال سیم پیچ با گیج 20 از سیم پیچ با گیج 18 نازکتر و نسبت به سیم پیچ با گیج 22 ضخیم‌تر است. این موضوع با مقاومت کویل در ارتباط است. هر چقدر قطر سیم بیشتر باشد، مقاومت کویل کاهش پیدا می‌کند. در این رابطه هم میتوان به مقاومت بالای سیم پیچ با گیج 34 نسبت به سیم پیچ با گیج 24 اشاره کرد.

بررسی انواع کویل ویپ و خصوصیات هر کدام

 

بررسی انواع کویل ویپ و خصوصیات هر کدام

 

طراحی کویل‌های ویپ به یک صورت نبوده و تفاوت‌هایی در این زمینه وجود دارد. تفاوت در طراحی کویل در تجربه ویپینگ تاثیر زیادی می‌گذارد. در اینجا به بررسی انواع کویل و نحوه طراحی هر یک از آنها می‌پردازیم و با خصوصیات هر کدام بیشتر آشنا می‌شویم.

1. کویل عمودی (Vertical)

کویل عمودی از محبوبترین انواع کویل ویپ در میان ویپرهای حرفه‌ای است. سیم پیچ این کویل‌ها از بخش پایین به سمت بالا بوده و پنبه یا کوتون نسوز به دور آن پیچیده شده است. این نحوه از طراحی به این خاطر است که هوا بتواند از مرکز سیم پیچ عبور نماید.

2. کویل دوگانه – دوآل (Dual)

کویل دوگانه یا دوال، همان کویل عمودی است. با این تفاوت که دو سیم پیچ آن در  کنار هم قرار دارند. زمانی که دو سیم پیچ در کنار هم هستند، دستگاه ویپ دو المنت برای گرم شدن دارد. برای همین بخار بیشتری در زمان ویپینگ ایجاد می‌شود.

3. کویل سه گانه (Triple)

کویل‌های سه گانه نیز همچون کویل عمودی هستند؛ با این تفاوت که در آنها سه المنت وجود دارد. این المنت‌ها در کنار هم قرار دارند و پنبه به دور آنها پیچیده شده است. برای همین وجود المنت بیشتر باعث شده تا بخار بیشتری در زمان ویپینگ فراهم شود.

4. کویل با بیش از 3 سیم پیچ

کویل‌های دیگری هم در بازار وجود دارند که از بیش از سه المنت برخوردار هستند. این کویل‌ها سطح عظیمی دارند و تنها برای ویپینگ ساب اهم قابل استفاده هستند. با این کویل‌ها میتوان بخاردهی با حجم زیاد را تجربه کرد.

5. کویل مش (Mesh)

کویل مش از کویل‌های بسیار معروف در بازار است که طراحی متفاوتی دارد. این کویل‌ها با سیم‌های سازنده سیم پیچ سروکار ندارند و تنها به شکل یک تکه مربع با حفره‌های کوچک هستند. کویل مش‌ها از سطح وسیعی برخوردار هستند و توانایی کار در وات‌های بالا و ویپینگ به روش ساب اهم را دارند. با این کویل‌ها میتوان طعم‌رسانی بسیار خوبی را تجربه کرد.

6. کویل توئیستد (Twisted)

کویل‌های توئیستد ساختار متفاوتی نسبت به سایر کویل‌ها دارند. این کویل‌ها شامل چندین رشته سیم هستند که به دور هم پیچیده و یا بافته شده‌اند و بعد به شکل کویل در می‌آیند. کویل‌های توئیستد از طعم‌رسانی بسیار قوی برخوردار هستند.

7. کویل توری (Net)

کویل‌های توری به کویل مش‌ها شباهت زیادی دارند. تنها تفاوت موجود میان آنها این است که حفره‌های کویل توری بزرگتر از کویل مش است. این کویل‌ها شبیه به تور ماهیگیری هستند و طعم‌دهی و بخاردهی بسیار خوبی را به ارمغان می‌آورند.

کویل ساب اهم و اهم پلاس چیست؟

 

کویل ساب اهم و اهم پلاس چیست؟

 

ساب اهم به مقاومت کویل کمتر از 1 اهم اشاره دارد. مقاومت پایین‌تر سبب ایجاد بخارهای گرمتر و ابرهای بزرگتر می‌شود. مقدار مقاومت کویل اتومایزرهای ساب اهم بین 0.1 اهم الی 0.9 اهم متغیر است. در مقابل کویل‌های اهم پلاس از مقاومت بالاتری برخوردار هستند. کویل با مقاومت بالا سبب ویپینگ مطلوب‌تر با حجم بخار کمتر می‌شود. همچنین این کویل‌ها در استفاده از باتری به طور پایدارتر نقش دارند. انتخاب کویل ساب اهم یا اهم پلاس به ترجیحات و نیازهای ویپر بستگی دارد. در صورتی که ویپر تمایل به ویپینگ با حجم بخار بالا داشته باشد، میتواند از طول عمر باتری چشم‌پوشی کرده و به سراغ کویل ساب اهم برود. در صورتی هم که نیاز به ویپینگ در طی روز با مصرف بهینه باتری باشد، بهتر است به سراغ کویل‌های مقاومت بالا رفت.

خرید انواع کویل از ویپ تهران

در صورتی که کویل ویپ دچار سوختگی شود، باید مورد تعویض قرار بگیرد. برای تعویض و خرید کویل ویپ میتوانید از فروشگاه ویپ تهران اقدام نمایید. در این فروشگاه علاوه بر انواع دستگاه ویپ، لوازم جانبی‌های ویپ نظیر کویل، کارتریج، اتومایزر و غیره نیز موجود است.

جمع بندی

کویل از مهمترین قطعات در دستگاه ویپ است که نقش مهمی در بخاردهی و طعم‌دهی آن دارد. این قطعه باید کاملا سالم باشد تا امکان ویپینگ امن و مطمئن با آن وجود داشته باشد. کویل‌ها از نظر طراحی و ساختار در مدل‌های متنوعی موجود هستند و هر کدام ویپینگ متفاوتی را برای ویپر فراهم می‌نمایند. از انواع کویل ویپ میتوان به کویل عمودی، کویل دوآل، کویل سه گانه، کویل مش و کویل توری اشاره کرد.

مقالات دیگر

دیدگاه و امتیاز خود را نسبت به این مقاله با ما به اشتراک بگذارید...

0 0 امتیازها
امتیاز
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
جستوجو محصولات...
Generic filters
فیلتر براساسنمایانی محصول
exclude-from-catalog
exclude-from-search
featured
rated-1
rated-2
rated-3
rated-4
rated-5
فروشگاه
0 مقایسه
0 موارد محصول
حساب کاربری من