به علت جا به جایی انبار مرکزی تا اطلاع ثانوی سفارش آنلاین غیر فعال می باشد (۰۹۱۰۹۸۰۳۹۶۸)

چنانچه در زمان پرداخت سفارش درون درگاه بانکی به مشکل برخوردید لطفا باپشتیبانی فروشگاه تماس حاصل فرمایید. (۰۹۱۰۹۸۰۳۹۶۸)

جستوجو محصولات...
Generic filters
فیلتر براساسنمایانی محصول
exclude-from-catalog
exclude-from-search
featured
rated-1
rated-2
rated-3
rated-4
rated-5
جستوجو محصولات...
Generic filters
فیلتر براساسنمایانی محصول
exclude-from-catalog
exclude-from-search
featured
rated-1
rated-2
rated-3
rated-4
rated-5

ماد مکانیکال و انواع آن

sample74
ماد مکانیکال و انواع آن
مهر 4, 1402

دستگاه‌های ویپ در انواع مختلفی در بازار موجود هستند که از میان آنها میتوان به ماد و ماد مکانیکال اشاره کرد. بسیاری از ویپرها با این دستگاه‌ها آشنایی نداشته و از تفاوت میان ماد و ماد مکانیکال اطلاعی ندارند. با آشنایی با ماد مکانیکال و انواع آن میتوان انتخاب بهتری از میان آنها داشته و ویپینگ خوبی را با آنها تجربه کرد. در ادامه به بررسی بیشتر این دستگاه‌ها خواهیم پرداخت.

ماد یا Box Mods چیست؟

همانطور که از نام این دستگاه‌ها مشخص است، box mod (ماد جعبه‌ای) دستگاهی به شکل مکعب بوده که از قابلیت تنظیم برخوردار است. این دستگاه‌ها به دلیل طراحی جمع و جور و مربعی شکل خود، به راحتی در دست جای می‌گیرند. در این دستگاه‌ها امکان پیکربندی و تنظیم در حالت مورد نظر به راحتی وجود دارد. برخی از مادها از یک یا چند باتری قابل شارژ پشتیبانی می‌کنند. اغلب آنها هم دارای چیپست‌های هوشمند هستند که از طریق آنها امکان شخصی‌سازی تنظیمات وجود دارد. مواردی چون میزان ولتاژ، توان یا وات و دما (در حالت کنترل دما – TC) در این دستگاه قابل تنظیم و شخصی‌سازی است. پس باکس ماد دستگاهی است که میتوان قطعاتی چون کویل و اتومایزر آن را تغییر داده و میزان قدرت، مقاومت و حرارت آن را در حد ایده‌آل تنظیم کرد. با تغییر این موارد میتوان طعم‌دهی‌های مختلف را تجربه کرده و به طعم مورد نظر خود دست پیدا کرد.

ویژگی‌های مشترک دستگاه‌های Box Mod

دستگاه‌های ماد در چندین ویژگی با هم مشترک هستند که در اینجا به بررسی آنها می‌پردازیم.

 • این دستگاه‌ها به دلیل پشتیبانی از باتری‌های قدرتمند، قادر به استفاده برای مدت زمان بیشتری هستند. طول عمر باتری در آنها هم بسیار ایده‌آل است.
 • اتصالات در این دستگاه‌ها به صورت screw-on یعنی پیچی است. برای همین میتوان از تانک‌های دیگر بر روی آنها استفاده کرد.
 • در دستگاه‌های ماد امکان تغییر توان خروجی وجود دارد. با افزایش یا کاهش توان میتوان در ویپینگ خود تنوع ایجاد کرد.
 • دستگاه‌های ماد قادر به کار در وات بسیار بالا نیز هستند. در این شرایط میتوان ویپینگ با بخاردهی عظیمی را تجربه کرد.
 • در اغلب باکس مادها حالات ویپینگ مختلف همچون حالت کنترل دما (temperature control mode) و حالت bypass وجود دارد و ویپر میتواند جهت تنوع در ویپینگ خود از آنها استفاده نماید.

آشنایی با ماد تنظیم شده و تنظیم نشده

 

آشنایی با ماد تنظیم شده و تنظیم نشده

 

مادها در حالت کلی به دو دسته تنظیم شده و تنظیم نشده تقسیم می‌شوند که در این بخش به بررسی هر یک از این مادها می‌پردازیم.

 • ماد تنظیم شده یا Regulated

اغلب مادهای محبوب بازار در دسته مادهای تنظیم شده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها از محبوبیت زیادی میان ویپرهای حرفه‌ای برخوردار هستند و حتی برخی از افراد مبتدی تمایل به استفاده از آنها دارند. همانطور که از نام این دستگاه‌ها مشخص است، ماد Regulated دارای قابلیت تنظیم است. تنظیم این دستگاه‌ها هم توسط چیپست یا همان پردازنده داخلی صورت می‌گیرد. چیپست‌ها یک سری مدار محافظتی در دستگاه ایجاد می‌کنند تا عمل ویپینگ به شکل امن‌تری انجام شود. برای مثال سیستم قطع خودکار 8 الی 10 ثانیه‌ی از انواع مدارهای محافظتی است که از داغ شدن بیش از حد دستگاه جلوگیری می‌نماید.

 • ماد تنظیم نشده یا unregulated

مادهای تنظیم نشده یا unregulated، برخلاف نوع اول هستند و قابلیت تنظیم ندارند. چرا که در آنها هیچگونه چیپست و یا مدار محافظتی به کار نرفته است و نمیتوان میزان قدرت، ولتاژ، جریان و غیره را تنظیم کرد. در این دستگاه‌ها تمام قدرت باتری به طور مستقیم به بخارهای انبوه و متراکمی تبدیل می‌شود. به این صورت که قدرت باتری به اتومایزر منتقل شده و حجم بخاردهی و طعم‌دهی فوق‌العاده‌ای از طریق آن فراهم می‌شود.

ماد مکانیکال چیست و چه تفاوتی با باکس ماد دارد؟

حال که با مادها و انواع آن آشنا شدیم، بهتر است به سراغ بررسی ماد مکانیکال برویم. در این رابطه باید اشاره کنیم که ماد مکانیکال همچون دیگر مادها، از یک بخش نگهدارنده باتری برخوردار بوده و از اتومایزرهای قابل اتصال (اغلب از نوع RDA) پشتیبانی می‌نماید. بخش نگهدارنده باتری در ماد مکانیکال به شکلی تعبیه شده است که درپوش بالایی آن به قطب مثبت و درپوش پایینی آن به قطب منفی باتری وصل می‌شود.

در اغلب این دستگاه‌ها هم یک دکمه در بخش پایین یا کناری آن قرار دارد که با فشردن آن دستگاه شروع به کار می‌کند. در دنیای ویپ به این دکمه، دکمه فایر گفته می‌شود. از آنجایی که مادهای مکانیکال قدرت بالا و حجم بخاردهی زیادی دارند، طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. به طوری که افرادی که از این دستگاه‌ها برای ویپینگ استفاده می‌کنند، دیگر نمیتوانند به سراغ دستگاه‌های معمولی بروند و آنها را به سایر دستگاه‌ها ترجیح می‌دهند.

آشنایی با انواع ماد مکانیکال

 

آشنایی با انواع ماد مکانیکال

 

مادهای مکانیکال در انواع مختلفی موجود هستند و شکل و ظاهر متفاوتی دارند. برخی از این دستگاه‌ها بسیار بزرگ و برخی دیگر بسیار کوچک هستند. مادهای مکانیکال بر اساس نوع باتری به سه دسته قابل تقسیم هستند که عبارتند از:

 • ماد مکانیکال قلمی: این دسته از مادها، جزو اولین مادهای مکانیکال هستند که بسیار ساده و استوانه‌ای شکل می‌باشند. ظاهر قلمی آنها باعث شده تا تنها از یک باتری پشتیبانی نمایند. باتری قابل استفاده در آنها هم اغلب از نوع 18650 است.
 • ماد مکانیکال stacked: این مادها همچون ماد قلمی، از ظاهر قلمی شکل برخوردار هستند. با این تفاوت که در آنها چند باتری بر روی هم سوار شده و سپس داخل ماد قرار می‌گیرند.
 • ماد مکانیکال Box style: در مادهای Box style امکان استفاده از باتری دوگانه وجود دارد. با این باتری‌ها میتوان توان بالقوه دستگاه را دو برابر کرد. مادهای مکانیکال Box style خود شامل دو گروه هستند که در دسته اول قطب‌های مثبت و منفی باتری‌ها در یک جهت و در دسته دوم قطب‌های مثبت و منفی باتری در خلاف جهت قرار دارند.

بررسی مزایا و معایب ماد مکانیکال

در رابطه با مهمترین مزایای ماد مکانیکال میتوان به چند مورد زیر اشاره کرد:

 • با این دستگاه‌ها امکان کام‌گیری در هر محدوده مقاومت کویل وجود دارد. حتی اگر مقاومت بسیار کم باشد، مشکلی ایجاد نخواهد شد.
 • کار با اکثر مادهای مکانیکال بسیار ساده است و با فشردن یک دکمه میتوان ویپینگ با آن را شروع کرد.
 • تنظیم دستگاه هم کار سختی نبوده و میتوان توان یا دیگر موارد را به راحتی تغییر داد.

حال در رابطه با معایب ماد مکانیکال باید اشاره کنیم که از آنجایی که امکان تغییر میزان خروجی توان وجود نداشته و مقدار مقاومت کویل مشخص نمی‌باشد، امکان سوختگی کویل در آن بیشتر است. همچنین ممکن است اتومایزر دستگاه مقدار جریان نامناسبی را از باتری خارج کرده و سبب سوختگی کویل شود.

ماد مکانیکال مناسب چه افرادی است؟

بیشتر مادهای مکانیکال فاقد برد داخلی یا همان چیپست هستند. برای استفاده از آنها هم تنها باید دکمه فایر فشار داده شود تا دستگاه آماده به کار گردد. این مادها به خاطر میزان بخاردهی فوق‌العاده خود، بیشتر مورد توجه ویپرهای حرفه‌ای هستند و به افراد مبتدی خیلی پیشنهاد نمی‌شوند. چرا که تجربه ویپینگ با یک ماد مکانیکال میتواند تجربه دلهره‌آور و کمی خطرناک برای مبتدیان باشد. برای همین اگر جزو افراد مبتدی هستید و به تازگی وارد دنیای ویپ شده‌اید، بهتر است فعلا به سراغ خرید ماد مکانیکال نروید.

چند نکته پیرامون خرید ماد مکانیکال و نگهداری از آن

 

چند نکته پیرامون خرید ماد مکانیکال و نگهداری از آن

 1. برای استفاده از دستگاه ماد مکانیکال باید به سراغ باتری مناسب و با کیفیت بروید.
 2. بهتر است از شارژهای با کیفیت جهت شارژ باتری استفاده کنید تا بدانید چه زمانی باید شارژ باتری را متوقف نمایید. باتری‌هایی که بیش از حد شارژ می‌شوند، خطر انفجار را در پی دارند.
 3. دستگاه ماد مکانیکال را در یک محل امن و به دور از دسترس کودکان قرار دهید. بهتر است این دستگاه‌ها را در جیب یا کیف خود قرار ندهید. مگر اینکه از قفل بودن آن مطمئن باشید. در غیر این صورت دستگاه‌هایی که فاقد سیستم قطع کننده خودکار هستند، ممکن است با فشار بر روی دکمه فایر دچار مشکل شوند و کارایی خود را از دست بدهند.
 4. برای خرید ماد مکانیکال به سراغ برندهای معتبر موجود در بازار بروید. همچنین این دستگاه‌ها را از فروشگاه‌ها و مراکز معتبر خریداری کنید تا خیالتان نسبت به اصل بودن آن مطمئن باشد.

خرید انواع ماد و دستگاه ویپ از فروشگاه ویپ تهران

برای خرید انواع دستگاه ماد یا ویپ معمولی و پاد سیستم میتوانید از فروشگاه ویپ تهران اقدام نمایید. در این فروشگاه کلیه دستگاه‌های ویپ به صورت اصل و اورجینال موجود و قابل خرید هستند. همچنین انواع جویس و سالت نیکوتین و سایر لوازم جانبی‌های ویپینگ نظیر کویل، کارتریج، اتومایزر و باتری ویپ از طریق فروشگاه ویپ تهران قابل خرید می‌باشد.

جمع بندی

در این مطلب با دستگاه‌های ماد و همچنین ماد مکانیکال آشنا شدیم و به انواع آنها پی بردیم. دستگاه‌های ماد برای افراد حرفه‌ای بسیار مناسب هستند و ویپینگ خوبی را برای آنها رقم می‌زنند. همچنین تریکرها (کسانی که به حرکات نمایشی با استفاده از بخار دستگاه می‌پردازند) ارتباط خوبی با این دستگاه‌ها برقرار می‌نمایند. حال اگر نسبت به خرید ماد یا ماد مکانیکال تردید دارید، بهتر است به نکات و موارد اشاره شده در متن توجه داشته باشید تا بر اساس آنها بتوانید بهترین دستگاه را خریداری نمایید.

مقالات دیگر

دیدگاه و امتیاز خود را نسبت به این مقاله با ما به اشتراک بگذارید...

0 0 امتیازها
امتیاز
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
جستوجو محصولات...
Generic filters
فیلتر براساسنمایانی محصول
exclude-from-catalog
exclude-from-search
featured
rated-1
rated-2
rated-3
rated-4
rated-5
فروشگاه
0 مقایسه
0 موارد محصول
حساب کاربری من